Ryby z Ameryki Północnej fascynują mnie już od wielu lat. Swój pierwszy artykuł o tytułowej bohaterce napisałem w roku 2003 (Nasze Akwarium nr 40).

Od tego czasu mocno zmodyfikowało się moje podejście w kwestii chowu i rozmnażania tego gatunku. Pamiętam, jak kiedyś ciężko było go zdobyć; dziś jest w miarę dostępny. Większość akwarystów zupełnie nie interesuje się tymi rybami. Wielokrotnie słyszę ich negatywne opinie: a to, że nieładne (sic!), a to, że zbyt agresywne (bzdura!), a to, że trudne w rozmnażaniu (no, tu bywa różnie...), a to, że obskubują rośliny (spirulina się kłania). A jaka jest prawda o tym ciekawym gatunku, przeczytajcie proszę poniżej.

Jordanelka florydzka, zwana też jordanellą florydzką, należy do rodziny karpieńcowatych (Cyprinodontidae). W swojej ojczyźnie zasiedla słodkie i słonawe wody amerykańskiego stanu Floryda – na południe od dorzecza rzek Św. Jana i Ochlocknee. W USA gatunek ten został introdukowany także w innych stanach, np. w Georgii i Karolinie Południowej. 

tekst i fot. Hubert Zientek, www.multihobby.net

[Pełny tekst publikacji w wydaniu drukowanym lub pliku cyfrowym wydania]

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2017 (165).

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz